Łysienie – w jaki sposób może pomóc trychologia?

by admin

Zmagania z nadmiernym wypadaniem włosów wymagają podjęcia zdecydowanych działań — i to jak najszybciej. Pierwszym krokiem jest skorzystanie z usług dermatologa lub trychologa na podstawie wykonanych uprzednio badań. Dowiedz się, co zrobić.

 

Jakie są przyczyny łysienia?

Wypadanie włosów (łysienie) może mieć różne przyczyny i ich uchwycenie wymaga kompleksowej diagnostyki. Przyczyny mogą wiązać się z chorobami skóry, czynnikami hormonalnymi, niedoborami, jak również uwarunkowaniami genetycznymi.

  • łysienie androgenowe — zwykle występujące u mężczyzn, ale też u kobiet, określane jako łysienie typu męskiego. Charakterystyczne jest przerzedzenie włosów w kątach czołowych (zakolach) i na czubku głowy. Jest najczęściej występującym typem łysienia. Przyczyną łysienia androgenowego może być zarówno nadprodukcja hormonów męskich, jak i nadwrażliwość mieszków włosowych na androgeny.
  • łysienie telogenowe — wynikające ze skróconej fazy wzrostu włosa. Utrata włosów wynika z ich przejścia w stan spoczynku. Jest charakterystyczne dla kobiet. Leczenie łysienia telogenowego wymaga ustalenia przyczyny, którą mogą być m.in. niedobory czy stres.
  • łysienie plackowate — występuje prawdopodobnie na tle autoagresji. W wyniku reakcji autoimmunologicznej organizm najpewniej odrzuca własne mieszki włosowe, powodując powstawanie „placków” gołej skóry. Choroba ma charakter przewlekły i zapalny. W przypadku łysienia plackowatego stosuje się z reguły leki steroidowe.
  • łysienie anagenowe — w tym wypadku wypadanie włosów występuje na tle zastosowanej farmakoterapii — z reguły chemioterapii, naświetlania lub zatrucia metalami ciężkimi, rzadziej chorób. Nadmierne wypadanie włosów w tej sytuacji jest odwracalne.
  • łysienie bliznowaciejące — niestety wyjątkowo trudny rodzaj łysienia. W tym wypadku mieszek włosowy zarasta tkanką włóknistą — blizną. Można stosować leki przeciwzapalne; co istotne, zabiegi przebiegające z mikro uszkodzeniami mogą pogorszyć stan chorobowy.

W przypadku łysienia androgenowego stosuje się zupełnie inne leki niż przy łysieniu bliznowaciejącym; podobnie jest z pozostałymi typami. Ustalenie pierwotnej przyczyny jest priorytetowe podczas ustalania właściwej strategii.

W jaki sposób trycholog diagnozuje rodzaj łysienia?

Trychologia nie stanowi odrębnej specjalizacji lekarskiej, dlatego trycholog nie może zlecić wykonania badań — zalecamy w pierwszej kolejności kontakt z dermatologiem lub wybór trychologa, który jednocześnie jest lekarzem dermatologiem.

W diagnostyce korzysta się z pogłębionego wywiadu, oględzin skóry głowy i cebulek, a także wysoce skutecznego trichoskopu. Oględziny włosa pozwalają często określić, z jakiej przyczyny dochodzi do łysienia.

Nie zawsze jednak to wystarczy, dlatego zaleca się wykonanie badań. To przede wszystkim badania hormonalne (hormony tarczycy, kortyzol, cukier i insulina, hormony płciowe — u obu płci) oraz pozwalające określić poziom witamin i pierwiastków. Rutynowo wykonuje się morfologię. Badania pozwalają określić głównie łysienie telogenowe i łysienie androgenowe.

Jak wygląda leczenie trychologiczne łysienia?

Po zebraniu wywiadu, oględzinach, badaniu trichoskopowym oraz analizie wyników badań można ustalić plan działania.

  • Jeśli przyczyną są niedobory, stosuje się suplementy diety lub leki pozwalając uzupełnić poziomy witamin lub pierwiastków.
  • Jeśli dochodzi do łysienia przebiegającego ze stanem zapalnym lub autoagresją, leczenie obejmuje stosowanie leków przeciwzapalnych, rzadziej antybiotyków.
  • W leczeniu łysienia androgenowego i telogenowego można zastosować wybrane leki — minoksydyl lub sterydy.
  • Łysienie androgenowe u kobiet wymaga dalszego zbadania i eliminacji przyczyn. Ponadto może wynikać z wrodzonej wrażliwości na androgeny przy jednocześnie dopuszczalnym ich poziomie. Stosuje się środki miejscowe.
  • Jeśli problemu nie da się zahamować poprzez leczenie farmakologiczne, można zastosować zabiegi medycyny estetycznej. To m.in. mezoterapia igłowa (niedopuszczalna w łysieniu bliznowaciejącym), która przez mikrouszkodzenia stymuluje skórę głowy. Można w ramach mezoterapii aplikować osocze bogatopłytkowe zawierające szereg związków leczniczych dla osłabionego skalpu. Ostatecznym rozwiązaniem jest przeszczep włosów.

Metody te często się łączy ze sobą i szuka optymalnej ścieżki. Kluczowe jest jednak pewne i precyzyjne ustalenie podłoża.

The Clinic — trychologia dla wymagających

The Clinic w Browarach Warszawskich wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pacjentów szukających sprawdzonych rozwiązań. Badania trychologiczne przebiegają we współpracy z lekarzami dermatologami, co przyspiesza proces leczenia. Stosowane zabiegi to procedury medycyny popartej badaniami naukowymi — bez obietnic niemożliwych do pokrycia, za to z najwyższym poziomem skuteczności i bezpieczeństwa.

Related Posts

Leave a Comment