Z pierwszych stron (从新闻媒体的第一页)
Polityka prorodzinna (model 2+3)
W 29 tygodniu br. (19.07. – 25.07.2021) opublikowano dokument dotyczący chińskiej polityki prorodzinnej. To “Decyzja Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin (KPCh) i Rady Państwowej w sprawie optymalizacji polityki dotyczącej płodności i wspierania długoterminowego zrównoważonego rozwoju ludności” 《中共中央 国务院关于优化生育政策 促进人口长期均衡发展的决定》. „Decyzja” nie zawiera konkretnych rozwiązań mających pobudzić czy ułatwić chińskim rodzinom posiadanie trójki dzieci, ale zawiera ogólne wskazówki dla poszczególnych ministerstw i rządów lokalnych w kwestii podejmowania odpowiednich decyzji i wprowadzania przepisów, które mogą zachęcić chińskie rodziny do posiadania liczniejszego potomstwa, niż to zakładał promowany przez lata model „jedna rodzina, jedno dziecko”.
Najważniejszym zapisem „Decyzji” jest informacja, iż od 31 maja br. posiadanie trójki dzieci jest w Chinach w pełnie legalne. Zniesione zostają wszelkie kary finansowe, grzywny i inne dolegliwości, które dotknęły rodziny posiadające więcej niż dwójkę dzieci (na co zezwoliło prawo wprowadzone w 2016 roku). Wcześniej odnotowywane wykroczenia naruszające reguły polityki rodzinnej zostaną usunięte z systemu socjalnego, a wszelkie nowe tego rodzaju nie będą tam wprowadzane. Organy administracji wszystkich szczebli mają kierować się prorodzinnymi zasadami polityki sprzyjającej posiadaniu trójki dzieci. Liczba dzieci w rodzinie nie będzie już brana pod uwagę w trakcie rekrutacji do szkół, jak i w procesie poszukiwania pracy. Matkom rodzącym trzecie dziecko będzie przysługiwał 98-dniowy urlop macierzyński. Zostanie znacznie zwiększona liczba żłobków i przedszkoli. Opłaty za usługi tych placówek opiekuńczo-wychowawczych zostaną zredukowane do niezbędnego minimum. Wszystkie wydatki związane z opieką i wychowaniem dziecka do lat 3 będą odliczane od podatku dochodowego. W najbliższym czasie stworzony zostanie kompleksowy system opieki nad dziećmi, jak i pomocy młodym rodzicom, którzy mają zostać odciążeni – na ile to możliwe – w zakresie szeroko pojętej opieki, wychowania i edukacji liczniejszego potomstwa.
Wzmiankowany dokument ma charakter ogólny. Do końca roku zostaną przyjęte wszelkie stosowne regulacje prawne, które zrewolucjonizują chińską politykę rodzinną.
Pytanie zasadnicze: czy wola władz wsparta zachętami jest w stanie zmienić utrwalające się trendy w chińskim społeczeństwie skłonnym do rozmnażania jak pandy?
Koronawirus (冠状病毒疾病)
Fort Detrick Biolab do zbadania
Do dnia 25 lipca już ponad 10 mln użytkowników Internetu z Chin i państw trzecich podpisało elektroniczną petycję wzywającą Światową Organizacje Zdrowia (WHO) do przeprowadzenia śledztwa w amerykańskim laboratorium Fort Detrick Biolab, celem zbadania możliwości wydostania się z tego właśnie ośrodka wirusa Covid-19.
Zainteresowani mogą dołączyć do akcji pod linkiem
http://wxapi.junpinghui.com/huanqiutou/
lub
https://www.thepaper.cn/newsDetail_forward_13681803
Akcję zainicjowała redakcja niezawodnego „Global Times”, anglojęzycznego dziennika należącego do grupy „Dziennik Ludu” („RenMinRiBao” / 人民日报) – organu Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin (中国共产党中央委员会).
Plan WHO odrzucony
Tymczasem Państwowa Komisja Zdrowia (国家卫生健康委员会) podczas konferencji prasowej 22 lipca br. kategorycznie odrzuciła przedstawiony przez Światową Organizację Zdrowia plan dalszych badań nad genezą pandemii Covid-19, który nie wyklucza teorii, że koronawirus wyciekł z chińskiego laboratorium w WuHan. Wiceminister Zdrowia oświadczył, że Chiny nie zaakceptują takiego planu poszukiwania źródła pandemii, ponieważ w niektórych aspektach lekceważy on zdrowy rozsądek i przeczy nauce.
Wyraził jednocześnie nadzieję, że Światowa Organizacja Zdrowia poważnie przeanalizuje uwagi i sugestie poczynione przez chińskich ekspertów i potraktuje poszukiwanie źródła Covid-19 w sposób prawdziwie naukowy, bez politycznych podtekstów.
Nowe ogniska Covid-19
W Chinach Covid-19 nieustanie daje znać o sobie. Od ponad dwóch miesięcy władze nie mogą uporać się z ogniskiem epidemii w RuiLi 瑞丽 (południowo-zachodnia prowincja YunNan 云南 na granicy Mjanmą /Birmą). Wszystkie wykryte tu przypadki zostały „zaimportowane” z tego sąsiedniego kraju.
Kolejne pojedyncze przypadki rejestruje się w położonej na południu prowincji GuangDong 广东.
Nowe ognisko koronawirusa właśnie wybuchło w NanJing 南京 (300 km od Szanghaju), stolicy prowincji JiangSu 江苏. Odnotowano tu do 25 lipca 75 przypadków i liczba ich rośnie. To największa liczba zakażeń w kraju w tym roku w jednej lokalizacji.
Dotychczas nie odnotowano ani jednego przypadku zgonu w wyniku zakażenia Covid-19. Wskazuje się tu na pozytywny efekt szczepień.
Chińskie szczepionki zagranicą
Według najnowszej informacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych (外交部), w ponad 100 państwach świata zatwierdzono oficjalnie do użytku co najmniej jedną chińską szczepionkę antycovidową. 30 przywódców państw publicznie zaszczepiło się takimi szczepionkami.
Ekonomia / Biznes (经济/生意)
China State Grid kupuje brazylijskiego operatora
China State Grid Corp. (国家电网有限公司), największa w kraju korporacja zajmująca się przesyłem i administrowaniem siecią przesyłową energii elektrycznej, przejmuje bliźniaczą spółkę w Brazylii – CEEE Transmission Company. Chińska spółka nabyła 66.06% akcji brazylijskiego operatora energetycznego za kwotę 316 mld RMB (~1.989 mld PLN). CEEE jest jedną z dziesięciu największych spółek energetycznych w Brazylii. State Grid z kolei posiada większościowe lub mniejszościowe udziały w 87 spółkach przesyłu energii na całym świecie, m.in. w Portugalii, Grecji, Włoszech, Rosji, Omanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Laosie, Australii, Nigerii, Mozambiku, Brazylii czy Chile.
China Containerized Freight Index (中国出口集装箱运价指数)
Technologie (技术)
Pierwszy skład maglev ukończony
Spółka CSR Qingdao Sifang Locomotive and Rolling Stock Co., Ltd. (南车青岛四方机车车辆股份有限公司) w swoich zakładach w QingDao 青岛 (wschodnia prowincja ShanDong 山东) zaprezentowała pierwszy pełny skład (5 wagonów) pociągu typu maglev (lewitującego na „magnetycznej poduszce”), który może rozwinąć prędkość do 600 km/h. Nad tym projektem pracowano 5 lat. Jest to najszybszy pociąg tego typu na świecie. Od lat w Szanghaju działa stosunkowo krótka linia (30.5 km, dwie stacje) pociągu tego typu, która łączy miasto (choć to pewne semantyczne nadużycie) z lotniskiem ShangHai PuDong (上海浦东国际机场). Składy poruszające się na tej linii rozwijają prędkość do 350-400 km/h. Ministerstwo Transportu (交通运输部) na początku tego roku zatwierdziło rozpoczęcie prac studyjnych i planistycznych linii szybkiej kolei magnetycznej z Szanghaju 上海 do Pekinu 北京 (ok.1,200 km). Uruchomienie połączenia tego typu pomiędzy miastami sprawiłoby, iż podróż kolejowa pomiędzy największymi metropoliami Chin trwałaby ok. 2:30 godziny. A to czas porównywalny z lotem samolotem.
Obecnie dystans ten pokonać można pociągiem dużych prędkości w nieco ponad 4 godziny.
Władze centralne wyraziły zgodę na uruchomienie prac studyjnych nad wykorzystaniem tego typu kolei na trasach Kanton/GuangZhou/广州 – ShenZhen 深圳 – Szanghaj/ShangHai/上海 – HangZhou 杭州 – ChengDu 成都 – ChongQing 重庆 oraz na wyspie HaiNan海南 i w prowincji AnHui安徽. Prace koncepcyjne nad pociągiem magnetycznym prowadzone są także we wspomnianym ChengDu. W styczniu br. tamtejszy South West Transportation Uniwersity (西南交通大学) wraz z tamtejszymi zakładami kolejowymi skonstruował podobny pociąg, który może także rozwijać prędkość do 600 km/h. Ten zespół do tej pory może pochwalić się prototypem jednostki napędowej („lokomotywy”), a nie całego składu z wagonami. Prototyp nie przeszedł jeszcze prób na specjalnym torze, zespół szuka możliwości wybudowania testowego odcinka o długości… 30-50 km. I choć to projekt mniej zaawansowany od tego z QingDao, to biorąc pod uwagę tempo chińskie, należy się spodziewać, że w krótkim czasie oba ośrodki będą konkurować ze sobą w ramach rozbudowy krajowej sieci pociągów magnetycznych.
Maglev to pieśń przyszłości. Dziś dynamicznie rozwijana jest sieć pociągów dużych prędkości, które poruszają się z prędkością do 350 km/h. W chwili obecnej w Chinach jest już niemal 38 tysięcy kilometrów torów kolei szybkiej. Do 2035 roku będzie to 70 tysięcy kilometrów.
Użytkownicy telefonów komórkowych w Chinach
Najnowsze dane wskazują, że w Chinach telefony komórkowe użytkuje 1.286 mld abonentów. To statystycznie 94.5 aparatu/numeru na 100 osób.
Najwięcej smartfonów zarejestrowano w Pekinie/BeiJing/北京, Szanghaju/ShangHai/上海, prowincjach LiaoNing 辽宁, JiangSu 江苏, ZheJiang 浙江, FuJian 福建, GuangDong 广东, HaiNan 海南, Inner Mongolia 内蒙古 i NingXia 宁夏.
Nauka/Edukacja (教育/科学)
Sklepikom szkolnym stanowcze nie
Ministerstwo Edukacji (教育部) wprowadza całkowity zakaz prowadzenia sklepików, kiosków i ustawiania maszyn wendingowych na terenie szkół podstawowych i średnich. Decyzja ma na celu zapewnienie dzieciom i młodzieży dostępu do zdrowej żywności jaką oferują szkolne stołówki. Każda placówka oświatowa w Chinach (poza wyjątkami dotyczącymi małych szkół wiejskich) musi posiadać stołówkę szkolną. A stołówki te muszą pracować w zgodzie z przepisami dotyczącymi racjonalnego żywienia dzieci i młodzieży.
Finanse – Banki – Kapitał (财政–银行–资本)
Giełdy – 19.-23.07. (证券交易所)
Nie był to wymarzony tydzień dla inwestorów. Wprawdzie obroty w przypadku w Szanghaju oraz ShenZhen biły kolejne rekordy, to jednak nie przełożyły się one na zdecydowane wzrosty indeksów. Najwięcej zyskiwały akcje spółek stalowych, węglowych, metali nieżelaznych, fotowoltaicznych, producentów baterii, spółek przemysłu motoryzacyjnego. Mocno wzrosły akcje spółek przemysłu obronnego, szczególnie te związane z elektroniką, technologiami.
Wciąż spadają akcje deweloperów, spółek z sektora finansowego, a także tych produkujących różnego rodzaju oprogramowanie. Widoczny jest wpływ regulacji ograniczających dostęp kapitału do sektora nieruchomości. Na giełdzie w Hong Kongu indeksy mocno zniżkowały. Spadki dotknęły zwłaszcza kursów akcji spółek technologicznych i edukacyjnych (kilkanaście procent i więcej). W tym drugim przypadku rynek zareagował na działania rządu, który wprowadza większą kontrolę w tym sektorze kładąc nacisk na jakość nauczania oraz podkreślając, że edukacja nie może być obszarem determinowanym zyskownością.
Skończyła się dobra passa na giełdzie na Tajwanie. Inwestorzy stracili nadzieję na szybkie uporanie się z kolejną falą epidemii Covid-19. Zmarło ponad 800 osób w ciągu 10 tygodni, brakuje szczepionek. W końcu i giełda zareagowała na tę sytuację. Dolar tajwański jest najsłabszy od kwietnia.
Generalnie obraz 29 tygodnia nie jest jednoznaczny. I pewnie kolejne będą podobne.
Razem obroty wszystkich giełd Chin w dniu 23.07.2021: ~954.557 mld PLN
Razem obroty na wszystkich giełd w tygodniu 19.07.-23.07.2021: ~4.215 bln PLN
Kurs średni
wybranych walut zagranicznych względem RenMinBi/RMB/Yuan (23.07.2021)
SHIBOR/HIBOR
上海银行间同业拆放利率 SHIBOR / 香港银行间同业拆借利率 HIBOR. Oba indeksy określają stopy procentowe pożyczek oferowanych na rynku międzybankowym w Szanghaju i w XiangGang (Hong Kongu). Informują nas nie tylko o sytuacji na danym rynku pieniężnym, ale też o dostępności kredytów. A te napędzają i gospodarkę, i konsumpcję. {Dane na dzień 23.07.2021}
Średnie oprocentowanie kredytów
Opracowane przez National Interbank Lending Center (国银行间同业拆借中心) należące do centralnego Banku Ludowego Chin (中国人民银行) na podstawie informacji z 18 banków. Jest odniesieniem dla wszystkich banków w określaniu wysokości kredytów. Centralny bank już 15 miesiąc z rzędu nie zmienia stóp LPR.
1 rok 3.85%
5 lat + 4.65%
Obligacje skarbowe
Dochody i wydatki budżetowe Chin
Według danych Ministerstwa Finansów (财政部) dochody budżetowe w I półroczu wzrosły o 21.8% w porównaniu z rokiem ubiegłym.
Powered by the Echo RSS Plugin by CodeRevolution.